DİYARBAKIR ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

DÖRT BECERİDE TÜRKÇE DİL SINAVI'NIN 2024 UYGULAMASI TAMAMLANDI

DÖRT BECERİDE TÜRKÇE DİL SINAVI'NIN 2024 UYGULAMASI TAMAMLANDI

Genel Müdürlük tarafından ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerindeki öğrencilerin kazandıkları dinleme/izleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilen Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı Araştırması 24 Nisan-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında 40 ilde gerçekleştirildi.

İki yıllık döngüler hâlinde gerçekleştirilen Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı'nın 2024 uygulaması, 4, 7 ve 11. sınıflardan 653 okul ve yaklaşık 10.635 öğrencinin katılımıyla tamamlandı. Söz konusu uygulama, Genel Müdürlüğün Q-Mark kalite belgesi alarak üyelik hakkı elde ettiği Avrupa Dil Testi Uygulayıcıları Birliği (ALTE) tarafından belirlenen uluslararası standartlara göre e-Sınav salonlarında öğrenci adına tanımlanmış bilgisayarlarda gerçekleştirildi.

Sınavda öğrencilerin dil becerileri; çoktan seçmeli sorular, açık uçlu sorular ve becerileri ölçen görevlerle değerlendirildi. Dinleme/izleme ve konuşma oturumlarında ortam seslerini geçirmeyen kulaklıklar kullanıldı. Kâğıt-kalem ve bilgisayar tabanlı değerlendirme arasında etki analizi yapmak amacıyla 4. sınıf düzeyinde yazma becerisi görevleri kâğıt-kalem ve bilgisayar tabanlı olarak uygulandı.

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.