DÖRT BECERİDE TÜRKÇE DİL SINAVI'NIN 2024 UYGULAMASI TAMAMLANDI
![DÖRT BECERİDE TÜRKÇE DİL SINAVI'NIN 2024 UYGULAMASI TAMAMLANDI](/meb_iys_dosyalar/2024_05/14093244_ekrangoruntusu20240514093052.jpg)
Genel Müdürlük tarafından ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerindeki öğrencilerin kazandıkları dinleme/izleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilen Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı Araştırması 24 Nisan-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında 40 ilde gerçekleştirildi.
İki yıllık döngüler hâlinde gerçekleştirilen Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı'nın 2024 uygulaması, 4, 7 ve 11. sınıflardan 653 okul ve yaklaşık 10.635 öğrencinin katılımıyla tamamlandı. Söz konusu uygulama, Genel Müdürlüğün Q-Mark kalite belgesi alarak üyelik hakkı elde ettiği Avrupa Dil Testi Uygulayıcıları Birliği (ALTE) tarafından belirlenen uluslararası standartlara göre e-Sınav salonlarında öğrenci adına tanımlanmış bilgisayarlarda gerçekleştirildi.
Sınavda öğrencilerin dil becerileri; çoktan seçmeli sorular, açık uçlu sorular ve becerileri ölçen görevlerle değerlendirildi. Dinleme/izleme ve konuşma oturumlarında ortam seslerini geçirmeyen kulaklıklar kullanıldı. Kâğıt-kalem ve bilgisayar tabanlı değerlendirme arasında etki analizi yapmak amacıyla 4. sınıf düzeyinde yazma becerisi görevleri kâğıt-kalem ve bilgisayar tabanlı olarak uygulandı.